پیپت مدرج و حبابدار

خدمات کالیبراسیون و فروش تجهیزات ابزار دقیق شرکت مهندسی دقت پویای نوین
خدمات کالیبراسیون و فروش تجهیزات ابزار دقیق شرکت مهندسی دقت پویای نوین
خدمات کالیبراسیون و فروش تجهیزات ابزار دقیق شرکت مهندسی دقت پویای نوین
خدمات کالیبراسیون و فروش تجهیزات ابزار دقیق شرکت مهندسی دقت پویای نوین

پیپت آزمایشگاهی


پیپت(Pipettes) یکی از ابزارهای آزمایشگاهی است که به منظور برداشتن اندازهٔ دقیقی از مایع در آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شود. این وسیله معمولاً از شیشه ساخته می‌شود و برخلاف وسایلی مانند بِشر و ارلن نمی‌تواند در معرض شعله مستقیم قرار گیرد.

پیپت در واقع لوله بسیار نازکی است که برای برداشتن و جا به جا کردن مقادیر بسیار کم مایع به کار می‌رود و در انواع پلاستیکی و شیشه‌ای ساخته می‌شود.
در این لوله نازک شیشه‌ای که هر دو سر ان باز است اما روزنه یک سر آن به اندازه نوکِ یک قطره چکان باریک است. پیپت برای برداشتن و انتقال دادنِ مقادیر کم مایعات و محلولهای شیمیایی نیز به کار می‌رود و معمولاً وقتی بخواهیم با دقت زیادی مقداری مایع را اندازه‌گیری کنیم. پیپت‌های شیشه‌ای دقیق ترین وسیله برای اندازه گیری و انتقال محلولها هستند و دقت آنها در حد میلی‌لیتر است.
همچنین میکروپیپت وسیله‌ای پیچیده‌تر است که دقت آن در حد میکرولیتر (یک هزارم میلی لیتر) است. میکروپیپت یک مکنده قابل تنظیم همراه خود دارد که به کمک نوک‌های قابل تعویض به طور اتوماتیک می‌تواند مقدار بسیار کم و معینی از مایع مورد آزمون را برداشت کند.

لازم به ذکر است که هرگز نباید از پیپتی که نوک آن شکسته است و یا ترک برداشته برای برداشتن مایعات استفاده کرد، زیرا آن پیپت دقت خود را از دست داده و کالیبره نیست.

انواع پیپت

پیپت‌ها بنا بر کاربردهایشان، بر دو نوع هستند:

◊ پیپت مدرج

پیپت ساده، مانند بورت درجه بندی شده است و صفر آن در بالا قرار دارد و باید آن را مانند بورت روی درجه صفر تنظیم و تا آخر خالی کرد.
تصویر انواعی از پیپت ساده (مدرج) با حجم‌های مختلف در زیر نشان داده شده است:

◊ پیپت ژوژه (حباب‌دار)

پیپت حباب‌دار از یک لوله صاف که در میانه آن یک حباب وجود دارد تشکیل شده است و در قسمت بالایی آن یک خط نشانه وجود دارد. در این نوع پیپت بر خلاف پیپت مدرج فقط مقدار حجم معین تعیین شده روی ابزار قابل برداشتن است. پیپت ها را به وسیله ابزار دیگری به نام پوآر (پیپت پر کن) استفاده می‌کنند. این ابزار که در انتهای لوله پیپت بسته می‌شود با ایجاد خلاء در داخل پیپت مایعات را به داخل آن می‌کشد.
تصویری از یک پیپت حباب‌دار را در شکل زیر می‌بینید:

برای استفاده از یک پیپت آن را با شیوه‌های استاندارد بشویید و تمیز کنید. (مواظب باشید حین این عمل نوک پیپت به جایی برخورد نکند) و پس از شستن آن به روش زیر از تمیزی آن اطمینان حاصل کنید.

داخل آن آب بریزید؛ هرگاه آب به راحتی و بدون بر جا گذاشتن قطرات، سُر خورد سطح داخلی پیپت تمیز است، در غیر این صورت با مایع شوینده داخل آن را بشویید.

بر روی بورت و پیپت واژه TD و بر روی بشر، بالن و استوانه مدرج واژه TC نوشته شده است.

 TDمخفف to deliver می‌باشد و نشان دهنده حجم محلول یا مایع خارج شده از ظرف می‌باشد نه حجم مایع یا محلول موجود در ظرف.
TC مخفف to contain است و نشان دهنده حجم محلول موجود در ظرف می‌باشد نه حجم محلول خارج شده از ظرف.

 

روش کار با پیپت حباب دار برای برداشتن حجم معینی از مایع

پیپت را به طور عمود نگاه دارید. (برای نگه داشتن پیپت هرگز حباب آن را نگیرید، زیرا گرمای دست شما باعث انبساط آن شده و در نتیجه پیپت از کالیبره بودن خارج می‌شود و دقت خود را از دست می‌دهد.) بهترین محل گرفتن پیپت، بالای پیپت (بالای خط نشانه) است. حال به طور عمود پیپت را وارد محلول کرده و با پوآر مایع را بالا بکشید و به حجم رسانید. برای به حجم رساندن باید به طور عمود به خط نشانه نگاه کنید ( به طوری که خط نشانه را به صورت یک خط ببینید نه به صورت یک دایره یا بیضی ) و طوری به حجم برسانید که پایین منحنی مایع بر خط نشانه واقع شود

برای خالی کردن پیپت، پیپت را بالای ظرفی که می‌خواهید مایع را داخل آن بریزید نگه دارید و با شیر خروج مایع پیپت پر کن (پوآر)، مایع را درون ظرف بریزید. وقتی تمام مایع خارج شد، برای خالی کردن آخرین قطره، نوک پیپت را به دیواره ی ظرف تماس دهید تا آخرین قطره هم خارج شود، ممکن است مقدار بسیار کمی مایع، باز هم باقی بماند که هرگز برای خارج کردن این مقدار در پیپت ندمید (فوت نکنید) زیرا سازندگان پیپت این مقدار بسیار کم را از قبل محاسبه کرده‌اند و در خطای پیپت گنجانده‌اند.

 

پووار (مکنده پلاستیکی)

پووار وسیله پلاستیکی است که در انتهای پیپت قرار می‌گیرد و نقش مکنده را ایفا می‌کند ؛ پووار بیشتر در مورد محلولهای خطرناک که مکش از طریق دهان خطرناک است به کار می‌رود.

پووار دارای 3 کلید E ،S ،A است که بعد از نصب آن روی پیپت (مطابق شکل بالا) می‌توان از آن استفاده کرد؛ جهت برداشتن مایع به صورت زیر عمل می‌شود.

  1. کلید A را فشرده و حباب لاستیکی را فشار می‌دهیم تا هوا خارج شود.
  2. پیپت را وارد ظرف محتوی مایع نموده و وقتی سر پیپت به اندازه کافی داخل مایع شد کلید S را به آرامی فشار می‌دهیم تا بر اثر مکش حباب که در مرحله قبل فشرده و خالی شده مایع وارد پیپت شده و بالا بیاید (دقت کنید وارد مکنده نشود).
  3. بعد از اینکه به اندازه لازم مایع وارد حباب شد پیپت را وارد ظرفی که می‌خواهیم مایع را داخل آن خالی کنیم نموده و کلید E را فشار می‌دهیم تا مایع داخل پیپت تخلیه شود. 

 

کالیبراسیون پیپت 

برای برآورد صحت حجم برداشتن مایعات با پیپت‌ها، باید آنها را در دمای آزمایشگاه  ℃ 20 ±  و رطوبت 25±40 درصد مورد کالیبراسیون قرار داد که این عمل تنها به وسیله شرکت‌های ذی‌صلاح کالیبراسیون زیر نظر اداره استاندارد که توانایی برآورد دقت و صحت عملکرد پیپت را دارند، انجام می‌شود.

شرکت کالیبراسیون دقت پویای نوین با برخورداری از کادری مجرب و متخصص در انجام امور کالیبراسیون و با بهره گیری از کالیبراتورها و دستگاه‌های مرجع استاندارد که قابلیت ردیابی تا مراجع ملی و بین‌المللی را دارا می‌باشند، سابقه طولانی در کالیبراسیون انواع پیپت‌های مدرج و حبابدار به منظور دستیابی به دقت و عدم قطعیت وسیله مذکور را دارا می‌باشد.
در همین راستا، شرکت کالیبراسیون دقت پویای نوین، همکاری بسیاری با سازمان‌ها و مراکز آزمایشگاهی جهت کالیبراسیون پیپت مدرج و حبابدار آزمایشگاهی انجام داده است و آمادگی خود را جهت ارائه خدمات کالیبراسیون به تمامی مراکز مربوطه اعلام می‌دارد.
بدیهی است کلیه شرکت‌ها و سازمانهای مربوطه می‌توانند در کمال اطمینان خاطر، کالیبراسیون تجهیزات مورد نظر را به متخصصین توانمند شرکت دقت پویای نوین بسپارند.

مدارک و اصطلاحات تعاریف کالیبراسیون پیپت‌ها:

   • روش اجرایی جا‌به‌جایی ابزار: DLQ-P-27- جا‌به‌جایی پیپت مدرج و حبابدار
   • استاندارد بین المللی ISO-648:1977: جهت کالیبراسیون پیپت مدرج و حبابدار
   • استاندارد بین المللی ISO-835:1981: روش اجرایی کالیبراسیون پیپت مدرج و حبابدار
   • استاندارد بین المللی ISO-4781:1984: روش اجرایی کالیبراسیون پیپت مدرج و حبابدار
   • استاندارد بین المللی ISO/TR20461:2000: روش اجرایی کالیبراسیون پیپت مدرج و حبابدار
   • استاندارد دفاعی IDS-345: روش اجرایی کالیبراسیون پیپت مدرج و حبابدار