یخچال فریزر

یخچال و فریزر آزمایشگاهی

 

یخچال و فریزرهای  آزمایشگاهی (LABORATORY FRIDGES AND FREEZERS) از جمله تجهیزات آزمایشگاهی هستند که در تمام آزمایشگاه‌‌های پژوهشی و صنعتی استفاده‌ می‌شوند. یخچال فریز آزمایشگاهی جز دستگاه‌‌های سرمایشی و برودتی هستند که وظیفه تازه نگه داشتن مواد حساس به گرما را برعهده دارند.

ساخت و طراحی یخچال‌ها و یخچال فریزر آزمایشگاهی در راستای این هدف‌ است که استاندارد‌‌های سخت‌گیرانه‌تری را به نسبت استاندارد‌‌های واحد‌‌های تجاری یا خانگی رعایت کنند‌.  به عنوان مثال ذخیره مواد دارویی، پلاسما و خون، باید در طیف‌‌های دمایی بالا باشد تا جلوی از دست رفتن خصوصیت آنها و یا فاسد شدنشان را بگیرد.

این دستگاه در آزمایشگاه‌‌های دارویی یا مراکز پزشکی برای نگهداری و تست نمونه‌ها، پلاسمای خون، واکسن و سایر داروها استفاده می‌شود.
خرید یخچال و فریزر آزمایشگاهی با یخچال‌ها و سیستم‌‌‌های سرمایشی و برودتی که در منازل یا رستوران‌ها‌ می‌بینیم متفاوت هستند چرا که باید طراحی قابل اعتمادی داشته باشند. یخچال‌ و دیپ‌فریزرهای آزمایشگاهی، باید دمای مشخصی را به صورت ثابت حفظ کنند تا خطر هر نوع آلودگی باکتریایی را کاهش دهند.

برخی فریزرهای آزمایشگاهی با قابلیت قفل شدن طراحی می‌شوند تا ایمنی بیشتری فراهم کنند. همچنین، در طراحی دیپ‌فریزر آزمایشگاهی، از نمایشگر HMI، محفظه با جنس استنلس استیل میرور و پردازنده‌های قوی با قابلیت برنامه نویسی استفاده می‌شود تا از هر نظر قابل اعتماد باشند. به طور کلی، انواع دیپ‌فریزرها ابعاد متنوع و شرایط برودتی مختلفی دارند.

در انتخاب یک یخچال و فریزر آزمایشگاهی ضروری است که حجم محفظه یخچال آزمایشگاهی، دقت دمایی یخچال آزمایشگاهی، گستره دمایی یخچال فریزر آمایشگاهی، سیستم کنترل دمایی پایدار یخچال فریزر آزمایشگاهی، یکنواخت بودن دمای درونی یخچال و فریزر آزمایشگاهی و پایداری و عمر المنتهای سرمایشی یک یخچال فریزر آزمایشگاهی مورد مطالعه قرار گیرد.

یخچال فریزر آزمایشگاهی که برای تجهیزات تحقیقاتی و بالینی به کار گرفته‌ می‌شود معمولاً تجهیزات تخصصی‌ می‌باشند که ساخت آنها بر اساس ویژگی‌‌های فنی مانند محدوده دمایی، اندازه، قفسه‌بندی، دقت، قابلیت اطمینان، و پیکربندی بر طبق استفاده می‌باشد.

از آنجایی که این دیپ فریز‌رها معمولاً برای نگهداری سمپل‌‌های آزمایشگاهی، واکسن‌ها یا سایر موارد کوچک و در عین حال حساس استفاده می‌شوند، طراحی فریزر آزمایشگاهی کوچک به گونه‌ای است که در محیط‌‌های پرتنش پزشکی، پژوهشی و آزمایشگاهی کمترین فضا را اشغال کند. این فریزر کوچک قابلیت قرار گرفتن روی زمین، زیر یا روی کانتر آزمایشگاه‌ها یا داخل کمدهای آزمایشگاهی را خواهد داشت.

انواع فریزر آزمایشگاهی

 الف- فریز آزمایشگاهی اهداف عمومی: (General Purpose Lab Freezers)  

این فریزرها در دو مدل متفاوت از 20- تا 30- درجه سانتی‌گراد وجود دارند:

1- فریزر آزمایشگاهی عمودی اهداف عمومی (Upright General-Purpose Lab Freezers)

این فریزر مشابه با وسیله‌ای است که در آشپزخانه‌ها دیده‌ می‌شود. برای ذخیره‌سازی مقادیر زیادی از موادی که روزانه به آنها دسترسی دارید که در محدوده دمایی 20°- تا 30- درجه سانتی‌گراد ایده‌آل هستند‌. گزینه‌‌های دارای چندین قفسه با وجود رک‌های مختلف نیز باعث‌ می‌شود استفاده از فضای فریزر بسیار ساده باشد ..

2- فریزر آزمایشگاهی زیر پیشخوان اهداف عمومی (Under-counter General Purpose Lab Freezers)

مدل زیر پیشخوانی، مستقیما ًداخل کابینت‌‌های آزمایشگاهی جا‌ می‌گیرد و برای ذخیره‌سازی مقادیر اندکی از موادی ایده‌آل هستند که دم دست داشتن آنها سودمند است.

ب- فریزر آزمایشگاهی دما پایین  (Low Temperature Lab Freezers -30° to -45°C)

فریزر‌‌های آزمایشگاهی دما پایین 30-° تا 45 – درجه سانتی‌گراد در دو مدل متفاوت وجود دارند؛ یا مدل عمودی مشابه با چیزی که در آشپزخانه‌ها دیده‌ می‌شود و مدل زیر صندوقی نظیر یخچالی که ممکن است در زیرزمین خود داشته باشید.

1- فریزر آزمایشگاهی دما پایین عمودی (Low Temperature Upright Lab Freezers)

این نوع از فریزز برای ذخیره‌سازی مقادیر زیادی از موادی که روزانه به آنها دسترسی دارید، در محدوده دمایی 30-° تا 45- درجه سانتی‌گراد، ایده‌آل است. گزینه‌‌های دارای چندین قفسه با وجود رک‌‌های مختلف نیز باعث‌ می‌شود استفاده از فضای فریزر بسیار ساده باشد.

2- فریزر آزمایشگاهی دما پایین صندوقی (Low Temperature Chest Lab Freezers)

این دسته از فریزرها برای نگهداری طولانی مدت مواد در محدوده دمایی 30-° تا 45 درجه سانتی‌گراد ایده‌آل هستند‌. مدل صندوقی همچنین امکان نگهداری ظروف بزرگتر که ممکن است در مدل عمودی جا نشوند، را فراهم‌ می‌کند.

ج- فریزر فوق سرد (Ultra- Low Temperature Freezers -45° to -86°C)

فریزهای فوق سرد در دو مدل یافت می‌شوند، یا مدل عمودی که دارای یک در است که به سمت چپ یا راست باز‌ می‌شود، یا مدل صندوقی که دارای دری است که به سمت بالا باز‌ می‌شود.

1- فریزر فوق‌العاده دما پایین (Ultra-Low Temperature Upright Freezers)

این فریزرها   برای ذخیره‌سازی مقادیر زیادی از موادی که روزانه به آن‌ها دسترسی دارید و نیاز به محدوده دمایی 45-° تا 86- درجه سانتی‌گراد دارند، بسیار ایده‌آل هستند‌. گزینه‌‌های دارای چندین قفسه با وجود رک‌‌های مختلف نیز باعث‌ می‌شود استفاده از فضای فریزر بسیار ساده باشد‌. یکی از معایب مدل عمودی این است که به دنبال باز شدن، جریان هوای سنگین‌تر و سرد به نسبت مدل صندوقی به شکل ساده‌تری از داخل دستگاه خارج‌ می‌شود؛در نتیجه نوسان دمایی شدیدتری به وجود‌ می‌آورد‌. به همین علت بایستی به دنبال مدل‌هایی بود که دارای درهای کوپه‌ای داخلی هستند تا از هدر رفتن هوا جلوگیری شود‌. همچنینی یکی دیگر از مزیت ‌های مدل عمودی این است که می‌توان به نمونه‌ها راحت‌تر‌ دسترسی داشت.

2- فریزر فوق العاده دما پایین صندوقی (Ultra-Low Temperature Chest Freezers)

این دسته از فریزرها برای ذخیره سازی بلند مدت مواد در محدوده‌‌های دمایی فوق‌العاده پایین 45- تا 86-درجه سانتی‌گراد ایده‌آل هستند‌. یک مزیت این فریزرها این است که هوا درون صندوق نشست پیدا‌ می‌کند به جای اینکه در محیط پراکنده شود‌. همچنین دسترسی راحت به نمونه‌ها یکی دیگر از مزیت‌های این مدل  است.

د- فریزر آزمایشگاهی مواد اشتعال پذیر (Flammable Material Lab Freezers)

فریزر‌‌های آزمایشگاهی مواد شیمیایی آزمایشگاهی اشتعال پذیر به منظور حفاظت از کارکنان آزمایشگاه، محیط و مواد شیمیایی ذخیره شده‌ای که فرار یا اشتعال پذیر هستند، طراحی شده‌اند‌. مهندسی پیشرفته قابل توجهی صرف طراحی آنها شده است از جمله کمپرسور‌‌های مهر و موم شده و مواد مقاوم نسبت به اشتعال و فاقد CFC.

کنترل کیفیت یخچال فریزر آزمایشگاهی

صحت عملکرد دماسنج یخچال فریزر آزمایشگاهی باید در مقابل دماسنج کالیبره، تأیید شود‌. با توجه به اهمیت یکنواختی دما در قسمت‌‌های مختلف دستگاه، باید اطمینان حاصل گردد که دمای طبقات مختلف و حتی فضای تعبیه شده در درب یخچال در محدوده قابل قبول هستند.

برای نگهداری ماهانه یخچال فریزر آزمایشگاهی نیز باید برفک ایجاد شده درون یخچال فریزر آزمایشگاهی را ذوب و درونش را کاملا تمیز نمایید. هر زمان که احساس کردید قطر برفک به 6 تا 10 میلی‌متر رسید بلافاصله اقدام به ذوب کردن نمایید حتی اگر از آخرین ذوب یک ماه نگذشته باشد.‌
تمامی عملیات نگهداری اعم از تعمیرات، ذوب کردن برفک، ضدعفونی و نظافت کردن را با تاریخ بر روی یخچال فریزر آزمایشگاهی ثبت کنید.
گرد و غبار موجود بر روی موتور و لوله‌‌های پشت یخچال فریزر آزمایشگاهی باید حتماً گرفته شود.
لاستیک دور درب یخچال، کنترل و در صورت پارگی تعویض شود. لاستیک دور درب فریزر از اهمیت بالایی برخوردار است. آن را مرتب چک کنید و در صورت پارگی حتماً تعویض نمایید.
توجه داشته باشید که برای از بین بردن یخ‌‌های موجود در فریزر نباید از اجسام نوک تیز استفاده کرد بلکه‌ می‌بایست یخ به طور عادی روند ذوب شدن در دمای محیط را طی کند که زمان آن حداقل 2 ساعت است.

کالیبراسیون یخچال فریزرهای آزمایشگاهی

یخچال فریزر آزمایشگاهی جهت نگه داشتن مواد حساس به گرما کاربرد دارد؛ که عموماً در آزمایشگاه‌ها و داروسازی‌ها و مراکز درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین دمای آن حائز اهمیت است و باید اطمینان حاصل کرد که آیا نشان دهنده دیجیتال دما و یا ترموستات آن به درستی کار می‌کند و یا دمای تمام نقاط مختلف آن از زاویه‌های کسانی برخوردار است.

برای دستیابی به یک نتیجه دقیق و صحیح باید یخچال فریزر آزمایشگاهی مورد استفاده زیر نظر شرکت‌های ذیصلاح کالیبراسیون که مورد تایید اداره استاندارد و دارای گواهینامه ISO/IEC 17025 هستند مورد تست و آزمایش واقع شده و با کمترین مقدار عدم قطعیت کالیبره گردند.

در همین راستا شرکت دقت پویای نوین با اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ISO/IEC 17025 از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران همچنین در دست داشتن گواهینامه تایید صلاحت از سازمان‌ ملی استاندارد به عنوان آزمایشگاه همکار و با بهره‌مندی از کادری مجرب و سابقه‌ای طولانی در انجام امور کالیبراسیون، با در دست داشتن کالیبراتورها و دستگاه‌های مرجع استاندارد که قابل ردیابی به مراجع بین‌المللی و ملی هستند، سهم بزرگی از تعمیر، تنظیم و کالیبراسیون یخچال فریزرهای آزمایشگاهی را به خود اختصاص داده است.

شرکت کالیبراسیون دقت پویای نوین با بیش از دو دهه فعالیت تخصص مهندسی، تجربه همکاری بسیاری با صنایع دارویی، آزمایشگاهی، شیمیایی و … جهت کالیبراسیون انواع یخچال فریزر آزمایشگاهی را در کارنامه کاری خود دارد و آمادگی خود را جهت ارائه خدمات کالیبراسیون به تمام مراکز مربوطه اعلام می‌دارد.  

مدارک، اصطلاحات و تعاریف کالیبراسیون یخچال فریزر آزمایشگاهی:

   • روش اجرایی جا‌به‌جایی ابزار: DLQ-P-27- جا‌به‌جایی یخچال فریزر آزمایشگاهی جهت کالیبراسیون یخچال فریزر آزمایشگاهیاستاندارد بین‌المللی BS-778:1995: جهت کالیبراسیون یخچال فریزر آزمایشگاهی
   • استاندارد اروپایی EA-10/13:2000: جهت کالیبراسیون یخچال فریزر آزمایشگاهی
   • استاندارد اروپایی EA-4/02:1999: جهت کالیبراسیون یخچال فریزر آزمایشگاهی
   • استاندارد دفاعی IDS-332: جهت کالیبراسیون یخچال فریزر آزمایشگاهی